Jeg overspiser, og jeg kan IKKE styre det.. Jeg har været til hypnose osv. INGENTING hjælper!
Jeg ved godt hvad jeg må og hvad jeg ikke må spise, men jeg gør det alligvel.. for jeg kan ikke styre mig.. hver gang jeg starter på slankekur, og når dertil at jeg er sulten, så selvom jeg har prøvet at spise en masse sundt mad og spist mig mæt i grønsager osv. så ender jeg alligevel med at gå hen og spise mig mæt i det mad som tilfredstiller mig. Jeg er ligesom et dyr, som ikke har set mad i dagevis, hver dag !
Folk siger til mig, prøv det, du skal lære det, og du skal ændre din tankegang!
JAAA… men jeg overdriver af mad.. ligesom en slags misbrug/spiseforstyrrelse..
Jeg siger JA JA i det øjeblik og lover guld og grønne skove, men efter et halvt døgn, så bakker jeg ud igen. Spiser i smug, osv.
Min mor græder, fordi det er blevet farligt for mig.. jeg selv græder.. men har døjet med det her i 4-5 år nu. Jeg startede med at veje 55 kg og nu vejer jeg 92 kg.
Frugt kan jeg ikke tåle.. har været til læge med det osv. heller ikke gulerødder osv. Min mave går amok, og det gjorde den også den gang jeg var vant til dem og vejede lidt. For TRO mig, den gang var jeg rigtig sund. Det kom bare lige pludselig..
Folk spiller altid kloge på hvad jeg skal gøre og på mit liv og hvad jeg gør forkert, men de aner bare ikke at alt hvad de siger, det har jeg en god grund for, hvorfor ikke virker !
Og hvis folk står i vejen, for det at jeg vil spise, så bliver jeg så aggressiv og sur, at jeg kunne smadre alt, for at komme til at få det.. Jeg lyver, så jeg kan komme ud og købe noget !
GØR ALT, for at få fingrene i MAD og chokolade !
Jeg er ligesom en stofmisbruger, som gør ALT for at få fat i det de skal bruge !
Jeg er 19 år, smilende, temparamentsfuld, og meget ked af det til dagligt!
Har ikke overskud til noget, overhovedet!
Min vægt ryger mere og mere op, og jeg spiser mere og mere for hver dag der går.
HJÆÆLP !
- Den ulykkelige pige
Skrevet d. 25. maj 2009
Kære Den ulykkelig pige…
Først og fremmest vil jeg sige, at det er fantastisk, at du står frem med dit problem. Det faktum at du erkender, at du har et problem - som du kalder “madmisbrug”, er faktisk en begyndelse, og Mads har netop oprettet denne hjemmeside, for at kunne hjælpe folk - og jeg står med glæde til rådighed.
Jeg har selv været i samme situation. Da jeg var mindre, kunne jeg slet ikke styre mit forbrug - og som du beskriver det, reagerer man ved at blive sur, træt og aggressiv - og det går ud over de nærmeste - ens forældre, venner etc.
Da jeg var 10 fik jeg konstateret, at jeg var allergisk overfor diverse E numre og farvestoffer - netop grundet i mine spisevaner. I og med at jeg i dag har ændret det, er jeg også kommet af med mit allergi.
For at hjælpe dig, bliver jeg nødt til at bede dig om to ting. Det første du skal gøre, er at tage et billede af dig selv - og hænge det op ved din seng, dette skal nemlig være dit mål. Dernæst ønsker jeg en smule mere personlig kontakt med dig, iform af fx mail. Jeg bliver nødt til at vide mere om dit allergi overfor bestemte fødevarer, ellers kan jeg ikke guide sig igennem den store jungle af produkter.
Tanker, Sandra
Skal exfoliering tilføres huden sidst?
Renseprodukt med AHA eller BHA
Er øjencreme og natcreme vigtigt? ![]()
Er skintonic opreklameret fis? ![]()
Koldt og varmt vand mod bumser
Ar, store porer og talgknopper
Akne konsultation og behandling
Akne: Mobiltelefon og kosttilskud
Solbeskyttelse efter kemisk eksfoliering
Kombineret hud og solbeskyttelse
Oxybenzone og BHA (Salicylic Acid)
Formindsk hudens produktion af olie